Рішення про продаж ділянки було прийнято із зміною терміну "реконструкція" на "реставрація". Проте цільове призначення «для будівництва» несе загрозу для будівлі.
Роки побудови
1892 – 1893
Термін занепаду
8
Статус будівлі
пам'ятка архітектури щойно виявлена
Архітектурний стиль
неоренесанс, історизм
Архітектор
Кривошеєв Олександр Степанович
Тип вланості будівлі
комунальна, приватна
Площа будівлі
631 м2
Перший будинок на ділянці був споруджений у 1880 році за проектом архітектора Ніколаєва на замовлення власника садиби колезького секретаря Кирилова. У 1891 році стан цегляного двоповерхового будинку виявився аварійним через осідання фундаменту внаслідок несправності труби водогону, і тоді ж він був розібраний.
Починаючи з 1891 року садиба належала лікарю, директору Олександрівської міської лікарні, громадсько-політичному діячеві М. Страдомському та його сім'ї. Новий проект було розроблено у 1892 році архітектором Кривошеєвим. Спочатку було збудовано частину будинку справа від дворового проїзду, що нині має номер 25А, пізніше, на місці колишнього сараю, флігель, що примикає до будинка №23.
Декоративне опорядження триповерхового будинку виконане в формах історизму, переосмисленого в дусі епохи модерну. Фасад розчленовано канелюрованими лопатками з зубчастим декором, що підкреслює тектоніку фасаду, лопатки розкріповують зубчастий карниз і міжповерховий гурт. Вісь входу акцентовано фронтоном, флігель завершується аттиком.
У 1916 році тут було Товариство безоплатних літніх санаторних колоній для хворих дітей незаможного єврейського населення Киева.
В радянський час садибу було націоналізовано і пристосовано під комунальне житло. На першому поверсі у пізній радянський час був магазин взуття та художній салон. Ще за радянських часів було реконструйовано фасад для розміщення торгових вітрин, добудовано мансардний поверх флігеля.
Починаючи з 1990-х орендарі приміщень першого поверху будинка в центрі Києва змінювалися дуже часто. Тут був медичний центр імені святителя сповідника архієпископа Луки, салон штор, загадкове ТОВ «Безпека праці та середовища», магазин каменю та мінералів під назвою «Lapidarium». Одними з останніх орендарів торгових приміщень на першому поверсі були перукарня експрес-укладок та манікюрний салон, що працювали там до 2017 року. У 2003 році рішенням Київради будинок перевели у категорію нежитлових.
Наразі будинок прихований риштуваннями від ока випадкових перехожих: на об'єкті ведеться будівництво. За словами будівельників, тут буде ресторан. Починаючи з 2012 року в пресі зустрічалася інформація про різні варіанти реконструкції садиби, земля під якою вже багато років перебуває в оренді у приватної компанії з правом викупу. У 2014 році Київрада видала дозвіл на землеустрій та реставрацію будинка із пристосуванням під офісний центр з магазинами, рестораном та підземною автостоянкою.
Інформація про землю
Площа ділянки
0.0455 га
Кадастровий номер
8000000000:76:023:0016
Тип власності ділянки
не визначено
Цільове призначення
03.10 Для будівництва та обслуговування адміністративних будинків, офісних будівель компаній, які займаються підприємницькою діяльністю, пов’язаною з отриманням прибутку
Документи
Пов’язані будівлі
Прибутковий будинок з торгівельними приміщеннями
вулиця Володимирська 41
Роки побудови1900-ті – 1900-ті
Термін занепаду19
Чотириповерховий прибутковий будинок зведений на початку ХХ століття. Є частиною садиби на розі вулиць Прорізної та Володимирської. Наразі лишились зовнішні та деякі несучі стіни.
Флігель було зведено на місці дерев'яного дров'яника. За радянських часів садибу було пристосовано під комунальне житло. В другій половині ХХ століття над триповерховим флігелем надбудували мансарду.
Рішення про продаж ділянки було прийнято із зміною терміну "реконструкція" на "реставрація". Проте цільове призначення «для будівництва» несе загрозу для будівлі.