На будівлі проводять реставраційні роботи, однак не відомо, чи збережені автентичні внутрішні конструкції, та чи буде відновлено первинний вигляд будівлі без спотворення
Роки побудови
1880
Статус будівлі
пам'ятка архітектури місцевого значення, пам'ятка історії місцевого значення
Архітектурний стиль
історизм, неоренесанс, модерн
Архітектор
Шіле Олександр-Петро-Адріан Якович
Тип вланості будівлі
приватна
Площа будівлі
4998 м2
Закинутий готель з унікальною архітектурою та атмосферою. У 1880 році був зведений як триповерховий прибутковий будинок за проєктом архітектора О. Шіле. Два сусідніх будинки: по Володимирській, 36 та Золотоворітській, 11 були відомі під назвою «Номери Ільїнської», за прізвищем тодішньої власниці. З 1901 року ділянка належала чеському громадському діячеві В. Вондраку. У 1912-13 роках він добудував до будинку на Володимирській ще три поверхи, а в 1914 — терасу на даху, про яку захоплено писали тогочасні газети. Вондрак провів ребрендинг готелю — той отримав назву «Прага».
Чехи, що приїжджали до Києва, обирали селитися саме в «Празі». У 1917-1918 роках тут жив професор Томаш Масарик, знаменитий творець Чеської держави. Тут зупинявся Ярослав Гашек, і саме в номерах готелю писав фрагменти роману про бравого солдата Швейка. Окрім чеських гостей в готелі подовгу жили Володимир Васнєцов, Вільгельм Котарбінський, Федір Кричевський, Симон Петлюра.
У «Празі» відбувалися збори чеської громади Києва, а з 1914 року і запис у добровольці для боротьби за незалежну Чеську державу. Також у будинку розташовувався приватний комерційний банк.
В перші десятиріччя радянського часу готель мав назву «Червоний Київ», після війни був кілька разів перейменований: «Київ», «Театральний», «Ленінград». За часів незалежності тут був один з корпусів готелю «Санкт-Петербург».
Нині колишній готель, разом із будівлею на Золотоворітській, 11, належить ПАТ «Л-Капітал». Про майбутню реставрацію пам'ятки із перетворенням її на готельно-офісний комплекс було оголошено ще в 2015 році. Попри це, станом на березень 2020 року можна побачити, що компанія досі судиться із Мінкультом, який досі не погодив проєкт цієї реставрації. Улітку 2014-го компанія виграла суд у Міністерства культури про виключення будинку на Золотоворітській з переліку складових комплексу об’єкта культурної спадщини.
Інформація про землю
Площа ділянки
0.08 га
Кадастровий номер
8000000000:76:012:0005
Тип власності ділянки
комунальна
Цільове призначення
03.10 для будівництва та обслуговування будівель ринкової інфраструктури (адміністративних будинків, офісних приміщень та інших будівель громадської забудови, які використовуються для здійснення підприємницької та іншої діяльності, пов’язаної з отриманням прибутку)
Документи
Пов’язані будівлі
Прибутковий будинок
вулиця Золотоворітська 11
Роки побудови1880
Термін занепаду17
На початку ХХ століття тут знаходилася «Печатная С.П. Яковлева», а з 1909 року працювало медичне відділення Вищих жіночих курсів.