Історія садиби починається з 1912-1913 років коли купець 2 гільдії А.Г. Пальчевський придбав дві суміжні ділянки, одна з яких виходила на нинішню Малу Житомирську, а друга — на Михайлівську. Фасадний будинок і П-подібний флігель були споруджені як прибуткове житло, імовірно, в 1913-1914 роках. Автор проєкту невідомий, креслення в архівах не збереглися.
У будинку №12А мешкав сам домовласник та утримував свою контору. Первісно на кожному поверсі було по дві багатокімнатні квартири з двобічною орієнтацією: на вулицю виходили парадні приміщення, в бік двору — спальні, кухня, господарські кімнати. Садиба мала рідкісну для Києва деталь: з боку двору від головного будинка до флігеля на кожному поверсі були влаштовані металеві перехідні містки-трапи з кроком 10 м. Вони з'єднували запасні виходи кухонь у фасадному будинку з чорними сходами флігеля. Їх демонтували у 1986 році. Будинок є цінним прикладом стилістики модерну, синтезу мистецтв.
Нині непросто роздивитися барельєфи в центрі фасаду з трьома групами людських фігур: жінка і діти з книгами, напівоголений чоловік з шестернею та ковадлом, дівчина зі снопом. Імовірно вони символізують античних богів: Афіну, Гефеста та Деметру. Сцена полювання в полі щипця лівої бічної розкріповки та шість орлів на лопатках другого поверху теж поступово руйнуються: частина орлів вже не має голів.
До революції у будинку містилося архітектурне бюро з креслярнею «Товариство техніків». В садибі також була шпалерна майстерня, курси крою та пошиття. Наприкінці 1980-х на першому поверсі була майстерня з ремонту рушниць. У радянський час будинки перепланували під комунальні квартири. Під час ремонтів у 1970-1980-х олійними фарбами зафарбували живописні панно з боків від входу.
Протягом 1996-2015 років у садибі відбувалися типові для тих часів баталії: садибу передали для реконструкції інвестору, інтереси якого були вкрай далекі від збереження пам'ятки. Протистояння нібито завершилося хепі-ендом: садиба повернулася до комунальної власності. В листопаді 2016 розпочалися реставраційні роботи. Втім, реставрація жодним чином не торкнулася будинка №12А, а на початку 2018 року всі роботи було заморожено." Тож нині він у власності міста й чакає на реставрацію.
Інформація про землю
Площа ділянки
0.47 га
Кадастровий номер
8000000000:82:017:0021
Тип власності ділянки
комунальна
Цільове призначення
для згідно з документацією з землеустрою
Фотоогляд
Ще +20 фото
Історична хроніка
Документи
Пов’язані будівлі
Флігель
вулиця Мала Житомирська 12Б
Роки побудови1913
Термін занепаду11
Флігель садиби, відомої протистоянням місцевого мешканця із забудовником. Раніше між флігелем і головним будинком на кожному поверсі були перехідні містки, але вони не збереглися.
Двоповерховий флігель із зовнішніми сходами було зведено на місці колишнього сараю у глибині садиби. Реставрація 2016-2018 років не торкнулася його, а в останні роки тут працював прийом склотари.