Казенний винний склад №1 — цінний приклад індустріальної архітектури кінця XIX сторіччя. Одна із перших споруд зведених за проектом Володимира Безсмертного, майбутнього головного архітектора Києва. Побудована у зв’язку з запровадженням в Київській губернії четвертої казенної монополії на продаж горілки (офіційно — хлібного вина) у 1896 році. Початково продуктивність заводу становила 600 тисяч відер горілки на рік.
Всі частини комплексу: спиртосховище, очисне відділення, головний корпус, огорожа з в'їзними воротами, котельня з трубою — розміщені за ланцюжком виробничого процесу. Металевий віадук над Вознесенським яром був запроєктований Безсмертним задля зручнішого сполучення новоспорудженого «стратегічного» об'єкту і через потребу мати двосторонній під'їзд до складу. Це була перша у Києві дворівнева транспортна розв'язка! Весь ансамбль схожий здаля на романтичний замок завдяки цегляному декору в неороманському стилі. Вежа головного корпусу стала архітектурним акцентом давнього Кудрявця — так само, як церква Всіх Святих на Щекавиці та Андріївська церква на Старокитаївській горі. Всі три містобудівні домінанти зафіксували важливі точки Верхнього Києва, що височить над Подолом, і раніше перебували у візуальному зв'язку. Нині всі вони затулені деревами та пізнішою забудовою.
Головний корпус, північно-західний фасад якого можна у всій красі побачити зі сторони Кудрявської, має у плані форму трапеції, зумовлену обрисами ділянки. В плані — симетричний, з видовженими крилами та центральною вежею. Будівля головного корпусу зведена з цегли, пофарбована у теракотовий колір, елементи декору виділено білим. Головний фасад з боку Кудрявської декоровано на всю висоту стін пілястрами. Основний об'єм будівлі — двоповерховий на цокольному поверсі. Головний корпус має дерев'яні перекриття на металевих прогонах, розміщених у чотири ряди, що спираються на металеві колони трубчастого перерізу. Часково збереглися первісні дерев'яні крокви вальмової залізної покрівлі. Підлога у промислових залах виконана з метлахської плитки.
У 1930-х роках центральну частину будівлі (первісно триповерхову) було надбудовано двома поверхами. Архітектурні форми та опорядження надбудови виконали із збереженням первісної стиліcтики. У 1970-х з західного боку головного корпусу був побудований двоповерховий об'єм заводоуправління. В 1990-х північно-східне крило надбудували горищним поверхом із заміною дерев'яних крокв на металеві ферми. Первісно головний корпус використовувався як розливочно-пакувальне відділення. Він зведений за типовою схемою на вісім розливних столів, розрахованих на виробництво 1000 декалітрів горілки на добу. Згодом мав функції посудного, лікерного, мийно-розливного цехів та виконував адміністративні функції.
Інформація про землю
Площа ділянки
1.15 га
Кадастровий номер
8000000000:91:152:0001
Тип власності ділянки
комунальна
Цільове призначення
03.10 для будівництва та обслуговування будівель ринкової інфраструктури (адміністративних будинків, офісних приміщень та інших будівель громадської забудови, які використовуються для здійснення підприємницької та іншої діяльності, пов’язаної з отриманням прибутку)
Фотоогляд
Ще +47 фото
Історична хроніка
Документи
Пов’язані будівлі
Відкритий навіс.
Літера Л
вулиця Кудрявська 16А
Роки побудови2 пол. ХX ст.
Термін занепаду16
Відкритий навіс, використовується як склад сміття.
Очисне відділення (Казенний винний склад №1).
Літера Г
вулиця Кудрявська 16А
Роки побудови1895 – 1896
Термін занепаду16
Першим у технологічному ланцюжку іде очисне відділення. Остаточне очищення проводилось холодним способом за допомогою спеціальних фільтрів: березовим активованим вугіллям та у піщаних фільтрах.
Над усім ансамблем височить мурована труба котельні, розміщеної в енергетичному корпусі. Корпус був обладнаний двома паровими котлами системи Шухова і вертикальним котлом системи Круля.
Спиртосховище (Казенний винний склад №1).
Літера Г
вулиця Кудрявська 16А
Роки побудови1895 – 1896
Термін занепаду16
До східного торця головного корпусу долучено невеликі допоміжні приміщення: першим в ланцюжку розміщено очисне відділення, до нього примикає спиртосховище.