Квіти України

Квіти України

#дослідження #суди #події
НАЗАД ДО ПРОЄКТІВ

Дата релізу проєкту 01.06.2021

Мапа Реновації підтримує ініціативну групу, що виступає за збереження модерністської будівлі “Квіти України” у Києві.

Унікальний модерністський павільйон на київській вулиці Січових Стрільців так заріс виноградом, що містяни, а з ними й профільні відомства перестали його помічати. У червні 2021 року будівля опинилася під загрозою зникнення.

image_1

Павільон "Квіти України"

Власники планували тут офісний центр заввишки з сусідню дев’ятиповерхівку із надбудовою та підземним паркінгом. Почали проводити демонтаж без необхідних дозволів. Тоді небайдужі містяини виступили проти зруйнування гармонійної будівлі і зупинили будівельну техніку.

В цей же час 6500 киян підписали відкритий лист до Міністерства культури з проханням надати "Квітам України" охоронний статус пам'ятки архітектури. А ще раніше кількадесят киян звернулися листом до Мапи Реновації з проханням дослідити цінність будівлі і підстави для надання їй охоронного статусу. image_2

Громадський протест "Я з Квітами"

Ми дослідили і задокументували унікальні архітектурні особливості "Квітів", об'ємно-просторове та інтер'єрне рішення, архітектурно-історичний та просторовий контекст — все те, що є цінним на думку архітекторів, пам'яткознавців та істориків архітектури. Залучивши дослідників, істориків, архітекторів та профільних науковців створили облікову документацію.

image_3

Фрагмент головного фасаду після зупинки будівництва

"Квіти України" отримали статус “щойно виявленого об'єкту культурної спадщини” у Департаменті охорони культурної спадщини КМДА. Наступним кроком будівля отримала статус “пам'ятки архітектури місцевого значення” за наказом Міністерства культури та інформаційної політики.

Далі розпочалося масштабне протистояння, здебільшого у судах. Громада, архітектор автор будівлі і члени ініціативної групи “Зберегти Квіти України” подали різноманітні позови проти забудовника, наприклад, щодо порушення авторського права або щодо самоуправства забудовника. image_4

Облікова картка обʼєкту культурної спадщини

Опоненти почали тиск на активістів, зокрема і членів Мапи реновації викликали на допити у якості свідків. Також забудовник подав до суду з намаганням скасувати охоронний статус Квітів.

ГО «Мапа Реновації» стала на захист охоронного статусу Квітів у цьому судовому процесі разом з ГО «Зберегти Квіти України» та «Зелена Хвилина», Департаментом охорони культурної спадщини, Міністерством Культури, Київською міською прокуратурою. І спільно з партнерам - адвокатам Axon Partners та за підтримки ГО «Платформа громадський контроль».

Восени 2022 року ОАСК скасував охоронний статус Квітів та згодом Шостий апеляційний адміністративний суд задовольнив апеляційну скаргу громади. Відтак попереднє рішення ОАСК щодо позбавлення Квітів охоронного статусу скасовано.

Тепер будівля Квітів України — знову памʼятка, як їй і належить бути! Звісно, це ще не остаточна перемога, але точно значний крок задля подальшого збереження памʼятки.

У 2024 році суди тривають, а команда Мапа та партнери не припиняють захист будівлі. image_5

Кияни біля апеляційного суду